Cerkwie w Bieszczadach - Bystre

Greckokatolickie cerkwie na stałe wpisały się w krajobraz Bieszczadów. Ich istnienie ściśle związane jest z ich historią i rdzennymi mieszkańcami – Łemkami i Bojkami. Wiele z istniejących wcześniej została spalona przez bandy UPA. Jednak wiele ocalało i można je spotkać mi.n. w Bystrem koło Michniowca, Równi, Smolniku, Chmielu, Dwerniku, Baligrodzie, Rabem.


Cerkiew grekokatolicaka w Bystrem pod wezwaniem św. Michała Archanioła wybudowana została w 1902 roku na miejscu poprzedniej. Projektantem tej cerkwi podobnie jak już nieistniejącej cerkwi w Lipiu i Lutowiskach był najprawdopodobniej lwowski projektant Wasyl Nahorny. Cerkiew jest typowym przykładem stylu ukraińskiego. Jest orientowana, trójdzielna i ma konstrukcję zrębową. Dachy kryte są blachą.

4 komentarze:

 1. Piękna cerkiew, szkoda tylko, że tak marnieje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Perełka Bieszczad!!!! Jak pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 3. A tu znajdziecie jeden ze sposobów na pomoc dla cerkwii:
  http://www.tonzbieszczadzki.pl​/ratujmy_cerkiew.htm

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam chciał bym serdecznie polecić wam wszystkim domek do wynajęcia. Domek Sewerynówka to położony w Szczawnicy przy ulicy Staszowej 6, śliczny domek wyposażony w 2 pokoje 2 osobowe, 1 pokój 4 osobowy,jadalnia dla 8 osób, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem ale również z wanną. Po za domem możecie skorzystać z altanki oraz kamiennego grilla. Za nie wygórowaną cenę jaką jest 399 zł na tygodniu oraz 449 w weekend, otrzymujemy naprawdę świetne warunki. Można sobie również dokupić do tego śniadanie wraz z obiadokolacją za cenę 30 zł lub śniadanie obiad i kolacje za cenę 40 zł od osoby. Jeżeli się ktoś z was wybiera w tamte rejony serdecznie polecam się tam udać, byłem i wiem że warto.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...