kwietnia 01, 2009

KSU - żywa legenda




Każdy miłośnik Bieszczadów z pewnością zna kultowy punkrockowy zespół KSU, który powstał w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych i w przeciągu swojej 30-letniej działalności wydał 11 płyt. Poza tym ukazało się ponad 30 pirackich i bootlegowych wydawnictw – głównie z materiałami koncertowymi.
Grupa została założona w 1977 roku przez czwórkę nastoletnich wtedy chłopców: Bogdana "Bohuna" Augustyna, Eugeniusza "Siczkę" Olejarczyka, Wojciech "Ptysia" Bodu
rkiewicz oraz Mirosława Wesołkina. Przez pierwsze lata swojej działalności zespół zajmował się graniem coverów utworów grup takich jak Black Sabbath, Deep Purple czy Led Zeppelin. W roku 1978 kapela przyjmuje nazwę KSU, pochodzi ona od tablic rejestracyjnych pojazdów wydawanych w dawnym województwie krośnieńskim (w Ustrzykach Dolnych wydawane były tablice z wyróżnikiem KSU). Od tego czasu grupa zaczęła grać punk rocka. Członkowie zespołu napisali w tym czasie list do Radia Wolna Europa z prośbą o emisję zagranicznej muzyki rockowej (Sex Pistols, The Damned). KSU od początku istnienia popierało ideę WRB - Wolną Republikę Bieszczad.

Lata 80. to czas wzrostu popularności zespołu. Dzięki znajomości z Kazikiem Staszewskim grupa występuje w 1980 na ogólnopolskim festiwalu zespołów rockowych Nowej Fali w Kołobrz
egu odnosząc wielki sukces. KSU otrzymało wówczas kilka ofert od wydawnictw nagraniowych z RFN, propozycje te zostały przez zespół odrzucone. Często zmieniał się skład personalny zespołu. W tym czasie grupa intensywnie koncertowała. Lata 80. to również okres, w którym członkowie zespołu zmuszeni byli do odbycia służby wojskowej. Wokalista KSU, Siczka, w 1983 został wcielony do Pierwszego Warszawskiego Pułku Czołgów Średnich im. Bohaterów Westerplatte. Służba w jednostce stała się dla niego inspiracją do napisania utworów takich jak: "1944", "Po drugiej stronie drzwi", "Skazany na 716 dni" czy "Umarłe drzewa". W 1985 Siczka ukończył służbę wojskową, zespół kontynuował swoją działalność w trzyosobowym składzie (Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk - śpiew i gitara, Adam "Dżordż" Michno - bas, Bogdan "Tuptuś" Tutak - perkusja). W 1988 podczas jednego z koncertów grupa została zauważona przez właściciela studia RSC, Andrzeja Wiśniowskiego. W maju tego samego roku grupa nagrał swój debiutancki album Pod prąd. Utwory zawarte na kasecie trafiły do rozgłośni radiowych, zespół zyskiwał coraz większą popularność oraz sporo koncertował. Pod koniec lat 80. powstał drugi album zespołu, Ustrzyki.

Początek lat 90. był dla KSU okresem niepomyślnym. Z powodu nieporozumień podczas nagrywania teledysku do utworu "Ustrzyki" doszło do tego, że A.I.A. zrezygnowała z promowania zespołu, a Adam "Dżordż" Michno opuścił jego skład. Na miejsce Adama Michna przyjęty został w 1991 Bartłomiej "QQŚ" Kądziołka. Również w 1991 managerem grupy został Krzysztof Rożeja, według członków zespołu to przez niego KSU popadło w długi i ruinę. W 1993 ukazuje się kolejny album, Moje Bieszczady. W połowie lat 90. wydane zostały albumy Na 15-lecie! oraz Bez prądu zawierające nowe aranżacje starszych nagrań grupy. W 1997 Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk zaczął rejestrować materiał na nowy album Ludzie bez twarzy. Przez powódź, która nawiedziła Polskę w owym czasie prace musiały zostać zawieszone. W 1999 utworzony został nowy skład zespołu: Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk - śpiew i gitara, Zygmunt "Zyga" Waśko - gitara, Paweł "Kojak" Gawlik - bas, Leszek "Dziaro" Dziarek - perkusja. Jeszcze tego samego roku KSU otrzymało od Radia Bieszczady propozycję nagrania płyty, dzięki niej powstał album 21 (utworów na 21-lecie KSU).




W 2001 Siczka rejestruje brakujące wokale na płytę Ludzie bez twarzy. Ukazuje się ona w 2002. Następne w 2004 wydany zostaje minialbum Kto Cię obroni Polsko... będący zapowiedzią wydanego w 2005 albumu Nasze słowa. W 2006 ukazuje się płyta DVD z zapisem występu grupy podczas Przystanku Woodstock, Przystanek Woodstock 2005 (live). W roku 2008 zespół obchodził 30-lecie swojego istnienia, z tego powodu wydany został album XXX-lecie, Akustycznie. Zawiera on starsze nagrania grupy wykonane w konwencji folkowo-akustycznej, poza tym znajdują się na nim także cztery nowe utwory będące zapowiedzią nowego albumu nad którym pracuje KSU. Gościnnie na płycie wystąpili: Andrzej Grabowski i Małgorzata Ostrowska. Obecnie zespół tworzą: Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk (śpiew, gitary, muzyka), Jarosław "Jasiu" Kidawa (gitara solowa, akustyczna, realizacja, programowanie, produkcja), Leszek "Dziaro" Dziarek (perkusja, chóry, programowanie) oraz Paweł "Kojak" Gawlik (gitara basowa).


Źródło: wikipedia.pl

2 komentarze:

  1. Powodzenia Życze KSU na następne 30 lat!!!! Punk Not Dead!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. wino wino wino wiana za kare:) !!!!!!!!!!!!!! K S U

    OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger