Łemki i Bieszczady

Etniczna ludność Bieszczadów to Łemkowie i Bojkowie, których na próżno szukać dziś w Bieszczadach. Zarówno Łemkowie jak i Bojkowie to rdzenni Ukraińcy. Wszystkich Łemków i Bojków wysiedlono z Bieszczad w ramach akcji "Wisła". Uznano ich za Ukraińców współpracujących z UPA. Łemkowie zamieszkiwali tereny na zachód od rzeki Ostawy, a Bojkowie na wschód.

Łemkowie cechowali się jednoznaczną kulturowo i językowo odrębnością od Polaków, Słowaków, Bojków i ludnością ruską z Sanocczyzny, pozostając jednocześnie bardziej rozwinięci od swoich pobratymców. Nazwa Łemkowie, wzięła się od charakterystycznego dla tej grupy dialektu, w którym zakorzenione było słowo „łem” (tylko).

W kulturze łemkowskiej możemy odnaleźć demony i rozmaite wróżki, u których niejednokrotnie leczono się.

Łemkowie budowali zagrody jednobudynkowe, gdzie pod jednym dachem znajdowały się dwa pomieszczenia mieszkalne, stajnia, młockarnia i miejsce do przechowywania wozu. Budynki te były bardzo prymitywne, drewniane, kryte gontem lub strzechą.
Na terenach zamieszkujących przez Łemków powstała klika nader oryginalnych cerkwi, które występowały tylko w dolinie ostawy.

5 komentarzy:

 1. Czeslaw Milosz, noblista, (Wałęsa tez noblista)
  nie zasluguje na szacunek, kto na swoja lub przyjętą Ojczyznę pluje, tym bardziej nazywając język jakim się posługiwał (Polski) prymitywnym. Może było go tylko na opanowanie takiego prymitywnego języka stać? Za co przyznano mu nagrodę Nobla? Może to było również środowisko antypolskie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bzdury totalne Pani pisze.

  Łemkowie to nie są rdzenni Ukraińcy, ponieważ zasadniczo nie mają z nimi nic wspólnego.

  Próżno ich szukać w Bieszczadach? Brak wiedzy totalny :) Żyją ich tysiące na swoich dawnych ziemiach.

  Radzę się dokształcić, bo prowadząc bloga o bieszczadach taka wiedza jest konieczna

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zarówno Łemkowie jak i Bojkowie to rdzenni Ukraińcy" Takie stwierdzenie świadczy o zupełnej ignorancji wobec faktów albo złej woli. Żeby coś napisać trzeba najpierw coś wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Łemkowie i Bojkowie to 2 odrębne narody, które mają prawo do samostanowienia. Bóg Stwórca pragnie aby każdy człowiek poszukał swoich korzeni i znał język przodków. Modle się o to aby zarówno Łemkowie jak i Bojkowie powrócili na swoje ziemie, które dał im Bóg, a z których zostali wypędzeni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od kiedy Łemkowie i Bojkowie to rdzenni Ukraińcy? Po pierwsze jedni jak i zapewne drudzy w większości z Ukraińcami nie mają i nie chcą mieć nic wspólnego a po drugie pisząc takie bzdury wpisuje się pani w propagandę banderowców o tym,że to "rdzenne,etniczne ukraińskie ziemie" co jest absolutną nieprawdą,ale cóż...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...