Turystyka w Bieszczadach - Lipie

Lipie leży w pobliżu granicy ukraińskiej, na trasie pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Górnymi. Mieszka tu ok. 210 mieszkańców.

Dawno, dawno temu Lipie było wsią królewską, lokowaną w 1557 r. na prawie wołoskim przez Damiana Martynowicza na podstawie przywileju starosty samborskiego Mikołaja Boratyńskiego. W 1567 r. król Zygmunt August ufundował w Lipiu cerkiew. Wieś była wtedy ośrodkiem tzw. krainy lipeckiej obejmującej dziesięć miejscowości, a tutejszy kniaź pełnił funkcję krajnika - zwierzchnika krainy.
Pod koniec XVI w. Lipie miało blisko tysiąc mieszkańców (pięć razy więcej niż obecnie!) i spełniało niektóre funkcje miasta, odbywały się tu m.in. targi.
Od I rozbioru do 1868 r. Lipie podlegało administracji rządowej, później sprzedano je wraz z innymi wsiami spółce czesko-niemieckiej z siedzibą w Wiedniu. W związku z tą sprawą Wydział Krajowy Galicyjski wniósł bezskuteczny protest do Sejmu o bezprawną sprzedaż polskich dóbr koronnych. W 1921 r. wieś liczyła 98 domów i 550 mieszkańców.
W latach 1945-51 pozostawała w granicach ZSRS, następnie zamieszkali tu przesiedleńcy z Sokalszczyzny – wypędzeni przez bandy UPA.
W centrum, wśród starodrzewu na zboczu znajduje się dawny cmentarz parafialny z szesnastoma oryginalnymi nagrobkami. W jego najwyższej części wysoka podmurówka drewnianej cerkwi z 1900 r., która spłonęła w majową noc 1981 r. W pobliżu nowy murowany kościół, wzniesiony w 1983 r.

Obecnie Lipie posiada 2 sklepy spożywcze i 2 bary piwne. Mieszkają tu przede wszystkim starsi ludzie, prowadzący gospodarstwa. Niestety młodzi ludzie, z powodu braku miejsc pracy (oczywiście poza rolnictwem) masowo emigrują do dużych miast.

3 komentarze:

 1. Witam!
  Jadąc od Ustrzyk Dolnych na Lipie należy zboczyć na lewo w Czarnej. Później na Lipie w prawo, a na Michniowiec w lewo.
  Pozdrawiam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam chciał bym serdecznie polecić wam wszystkim domek do wynajęcia. Domek Sewerynówka to położony w Szczawnicy przy ulicy Staszowej 6, śliczny domek wyposażony w 2 pokoje 2 osobowe, 1 pokój 4 osobowy,jadalnia dla 8 osób, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem ale również z wanną. Po za domem możecie skorzystać z altanki oraz kamiennego grilla. Za nie wygórowaną cenę jaką jest 399 zł na tygodniu oraz 449 w weekend, otrzymujemy naprawdę świetne warunki. Można sobie również dokupić do tego śniadanie wraz z obiadokolacją za cenę 30 zł lub śniadanie obiad i kolacje za cenę 40 zł od osoby. Jeżeli się ktoś z was wybiera w tamte rejony serdecznie polecam się tam udać, byłem i wiem że warto.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej jeśli chodzi o południe Polski to Bieszczady są fajnym miejscem gdzie można odpocząć. Mimo wszystko wielu z nas lubi polskie morze. Więcj jak morze to Gdańsk. A jak Gdańsk to nocleg w https://www.apartament.vip/nad-morzem u Pana Dariusza. Trójmiasto jest piękne i jest to jakby nie patrzeć zdrowa alternatywa dla południa. Jodowane powietrze szczególnie w sezonie zimowym doskonale wpływa na nasze zdrowie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...